Lokaty – oprocentowanie

09 listopada
20:53 2011

Inwestowanie zyskuje na popularności – takie wyniki opublikował ostatnio GUS. Jest to niezwykle pozytywna informacja, która świadczy o coraz wyższej samo świadomości ekonomicznej konsumentów. Najpopularniejszymi formami gromadzenia oszczędności są wśród Polaków lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne. Oba te produkty znacznie różnią się od siebie. Która inwestycja przynosi większe zyski?

Lokaty – oprocentowanie

Lokata bankowa to oferta skierowana dla szerokiego grona klientów, którzy liczą na równomierny zysk przy minimalizacji ryzyka. Gromadzone przez lata oszczędności są dla takich osób jak relikwie. W takiej sytuacji lokata bankowa czy rachunek oszczędnościowy to doskonałe rozwiązanie. Jedyną wadą takiego wariantu jest zamrożenie kapitału na dłuższy czas. W obliczu ostatnich finansowych zawirowań rynkowych, instytucje bankowe stawiają na wysoki procent ze zdeponowanego kapitału. W nie sprzyjających warunkach ekonomicznych jest to standardowy mechanizm. Lokaty, oprocentowanie depozytów sięga dzisiaj poziomu 7-8 pkt. proc. Zwolennicy tej metody inwestowania mogą do końca roku korzystać z podatkowego przywileju jakim jest legalne omijanie przez banki podatku Belki. Dzienna czy miesięczna kapitalizacja odsetek gwarantuje depozytariuszowi sukcesywny zysk.

Fundusze inwestycyjne

W porównaniu z depozytem bankowym największą korzyścią jaka płynie z funduszy inwestycyjnych jest brak konieczności określenia terminu inwestycji. W praktyce oznacza to, że inwestor może wycofać zdeponowane środki w dowolnej chwili. Wypracowany do tej pory zysk nie przepada lecz zostaje wpłacony na konto inwestora. Na funduszach inwestycyjnych można zdecydowanie więcej zarobić, jednak wiąże się to także z wyższym poziomem ryzyka. Wybór jednostek funduszu zależy od kapitału jakim dysponujemy, awersji do ryzyka oraz doświadczeniem i poziomem wiedzy na temat rynkowych realiów. Im wyższy potencjalny zysk, tym wyższe ryzyko straty. W tym przypadku nie ma wariantu kapitalizacji odsetek.