Różnica między lokatami

04 października
22:30 2011

Pieniądze, to jedno z najczęściej wypowiadanych przez ludzi słów i to nie tylko w pracy, sklepach czy bankach. O pieniądzach mówimy niemal zawsze i wszędzie. Pieniądze niestety zdominowały nasze życie. Tym większą wymowę mają słowa Jeana Jacqesa Rousseau, który kiedy powiedział, że pieniądz, który człowiek posiada to swoboda, natomiast ten, za którym wiecznie goni to niewola. Jesteśmy niewolnikami mamony i to jest bezsporny fakt. Tylko, że niekoniecznie Polacy, którzy raczej nie zaliczają się do najbogatszych nacji. Nic więc dziwnego, że najbardziej z bankami związani jesteśmy poprzez kredyty bankowe i czasami przez lokaty oraz konta. Mimo to polskie rodziny potrafią też i oszczędzać. Prawie 70 procent gospodarstw przechowuje swoje oszczędności w bankach, między innymi na lokatach bankowych, kontach oszczędnościowych oraz zwykłych kontach osobistych.
Jest do dobra sprawa, gdyż lepiej trzymać pieniądze w banku i lepiej, żeby suma sama rosła, aniżeli mielibyśmy trzymać je w przysłowiowej skarpecie.
Można jeszcze znaleźć instytucje finansowe, które oferują lokaty bankowe na zupełnie przyzwoitym oprocentowaniu. Chodzi przede wszystkim o lokaty w pakietach inwestycyjnych oraz inwestujących w złoto. Coraz większym też zainteresowaniem cieszą się lokaty jednodniowe i najlepiej poprzez banki internetowe. Tak czy inaczej prognozy dla rynku lokat bankowych nie są najlepsze. Oprocentowanie depozytów ma dalej spadać, ponieważ banki mają coraz więcej wolnych środków i nie muszą szukać wsparcia na rynku lokat. Jednak wiele osób twierdzi, że lokaty jednodniowe mogą przydać się każdemu. Coś w tym jest, w końcu dzięki tej lokacie nie jest pobierany 19- procentowy podatek od zysku z lokaty. Poza tym należy też pamiętać, że konkurencją dla tego rynku zaczyna być rynek kont oszczędnościowych, które są coraz lepiej oprocentowane, a często nawet przewyższają lokaty. No i w przeciwieństwie do lokat można z tych kont wybierać gotówkę.
Oferty banków są różne i na przykład w jednym banku stracimy wszystkie odsetki w innym połowę, a w jeszcze innym w ogóle nie stracimy odsetek za czas trwania lokaty. Dlatego warto czytać, warto sprawdzać i wiedzieć co się podpisuje.