Wolą w złoto i biżuterię

18 lutego
14:04 2011

Z ostatnich analiza bankowych wynika, że tylko jedna czwarta dorosłych Polaków posiada założone konta bankowe, pozostali trzymają swoje pieniądze w bankach, albo nie mają co trzymać. Tak czy inaczej tylko nie cała połowa z zaoszczędzonych przez naszych rodaków 900 miliardów złotych znajduje się na kontach bankowych, pozostała kwotę przetrzymywana jest w domach. Bądź to w postaci gotówki, lub zainwestowana jest w dzieła sztuki, biżuterię, walutę obcą lub w złoto. Nasi rodacy tracą zaufanie do banków i banki same zasłużyły sobie na taką ocenę. Trudno też się dziwić, że klienci bankowi nie zakładają kont osobistych, ponieważ najczęściej są to kona nieoprocentowane. Zakładają je tylko ci, którzy najczęściej korzystają z kredytów i kart kredytowych, a także wolą swoje transakcje finansowe przeprowadzać bezgotówkowo. Tymczasem jak się okazuje, większość transakcji finansowych nadal odbywa się przy zaangażowaniu gotówki. Dlatego, jeżeli banki nie zweryfikują swojego stanowiska w stosunku do kont osobistych klientów, nie będą miały zbyt wielu. Nieco inna jest sytuacja na rynku kont oszczędnościowych, bowiem konta oszczędnościowe są już oprocentowane, a niektóre nawet zupełnie przyzwoicie. Poza tym zaletą kont oszczędnościowych jest fakt, że z kont tych można wybierać pieniądze, a z konkurencyjnych lokat, których oprocentowanie jest na mniej więcej podobnym poziomie niestety nie. Oczywiście jak wszystkie produkty i usługi bankowe różne są oferty, różne warunki i zasady korzystanie z kont oszczędnościowych dlatego wybierając dla siebie najlepsze konto oszczędnościowe starajmy się przejrzeć jak najwięcej propozycji.
– To prawda, ofert jest wiele i wybór bogaty, dlatego najlepiej decydując się na założenienie takiego konta najlepiej przejrzeć ostatnie zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych. Według Comperii w chwili obecnej najlepiej prezentuje się konto oszczędnościowe bnp paribas fortis, na drugim miejscu jest konto oszczędnościowe polbanku, a na trzecim open finance. Nie ma w tym zestawieniu konta oszczędnościowego banku bgż, które tak ostatnio jest przez klientów chwalone – twierdzi znawca tego rynku.
Być może jest to konto oszczędnościowe na które warto zwrócić uwagę, ponieważ jest to konto oprocentowane aż do 4,10%, a bank nie pobiera ani grosza za założenie i prowadzenie tego konta, no i można wybierać oraz wpłacać pieniądze bez ograniczeń. Jest jednak jak zwykle jedno „ale”. Do 999,99 zł konto nie jest oprocentowanie. do 3000 tysięcy złotych oprocentowanie wynosi 3,5%, do 35 000 zł 3,80% i tylko jeżeli właściciel konta ma zebrane co najmniej 10 000 złotych konto oszczędnościowe „eskalacja” oprocentowane jest na 4,10%.