Uważajmy na terminy

30 listopada
11:58 2011

 
Rachunki, przelewy, opłaty za prąd i gaz, wydatki na ubrania, wyżywienie, utrzymanie auta itd. Są to tak zwane koszty utrzymania. Mamy też przychody, czyli pieniądze z wynagrodzeń, rent i emerytur, a także dochody z innych źródeł. To wszystko razem spięte nazwane jest budżetem domowym, naszymi domowymi finansami, które planujemy i kontrolujemy ich realizację. Oczywiście nie zawsze wszystko uda się dokładnie zaplanować. Czasami trafiają się też jakieś nieprzewidziane wydatki, dlatego również i na taką ewentualność powinniśmy być przygotowani. Do planowania z przysłowiowym ołówkiem w ręku zmusza nas życie. Rosną bowiem koszty utrzymania, coraz więcej osób traci pracę i z dochodami jest coraz bardziej krucho. W sytuacjach kiedy brakuje pieniędzy ostatecznością są kredyty, o które powiedzmy sobie szczerze również jest bardzo trudno. Nieco łatwiej jest o karty kredytowe, ale korzystając z nich należy bardzo uważać, ponieważ bardzo łatwo wpaść w niekontrolowane zakupy co później skutkuje nie rozliczeniami z banki i poważne kłopoty finansowe.
Korzystając z kart kredytowych musimy bardzo uważać na terminy rozliczenia się z bankiem, bowiem w przeciwnym razie czekają nas bardzo poważne kary pieniężne. Karta kredytowa dla rodzinnego budżetu jest dobrym dodatkiem z wielu przyczyn, ale jak powiedziałem trzeba przestrzegać terminów bezodsetkowych. Osobiście polecałbym kartę cashback, wydawaną w systemie visa oraz mastercard maestro. Na jakich zasadach działa taka karta? Otóż posiadacz karty cashback przy dokonywaniu zakupów może jednocześnie przy kasie sklepu dokonywać wypłaty gotówki. Taka transakcja finansowa może być dokonywana tylko i wyłącznie z płatnością za towar w sklepie. Jednorazowa wypłata nie może jednak przekroczyć 200 złotych i suma ta wchodzi w dzienny limit karty cashback. I jeszcze jedno. Przy chęci dokonania takiej wypłaty należy to zgłosić przy kasie sklepu. Właściciel karty potwierdza wypłatę podpisem albo kodem pin. Najczęściej taka transakcja jest wolna od opłat, a jeżeli już to z pewnością są to opłaty o wiele niższe niż za korzystanie z innych kart.
Z pewnością karta cashback jest bardziej przydatna niż zwykła karta kredytowa, ma tez więcej zalet: i pozwala na zaoszczędzenie czasu, ponieważ nie musimy szukać specjalnie do tego celu bankomatu. Ilość sklepów stacji paliw oraz innych punktów realizujących transakcje tego typu jest znacznie większa niż liczba dostępnych bankomatów, no i prostota transakcji, którą zawieramy przy kasie składając tylko swój podpis. W przypadku zabieganych i zapracowanych prowadzących dom żon i matek, jest to naprawdę bardzo dobry sposób na pozyskanie szybkiej gotówki w sytuacjach kiedy jej najbardziej potrzebujemy. No i możemy to załatwić łącząc tę czynność z zakupami.