Kredyt na dowód gorszy? 3 dowody

29 kwietnia
14:37 2016

Obecnie kredyt na dowód osobisty nie jest tak popularnym i dostępnym produktem bankowym jak jeszcze kilka lat temu, choć to wcale nie oznacza gorszej sytuacji dla klienta. Oto 3 dowody na to, że kredyt na dowód jest mniej korzystny.

 

Kredyty na dowód najczęściej są dostępne przez Internet, po wypełnieniu wniosku i przesłaniu skanu dowodu osobistego. Obecnie tego typu oferty są najczęściej udzielane przez firmy pozabankowe, natomiast by taki kredyt otrzymać w banku, musimy spełnić jeszcze inne warunki.

1. Będzie drożej

Kredyt na dowód osobisty, udzielany bez zaświadczeń o dochodach, wiąże się dla instytucji finansowej z większym ryzykiem kredytowym, ponieważ bank udziela go tylko ona podstawie informacji dochodowych podanych przez klienta. W związku ze zwiększonym ryzykiem kredytowym kredytobiorca nierzadko otrzyma dużo gorsze warunki spłaty, niż ten, który przejdzie całą procedurę kredytową i dostarczy zaświadczenie o zarobkach. Kredyty na dowód są na ogół udzielane na krótszy okres kredytowania, na niższą kwotę, z wyższą prowizją i wyższym oprocentowaniem.

2. Niska dostępność – parabanki, rzadko banki

Obecnie kredyty na dowód są domeną parabanków. Firmy pożyczkowe zarabiają na pożyczkach udzielanych poprzez Internet i na podstawie dowodu osobistego. W instytucjach tych zobowiązania są udzielane każdej osobie pełnoletniej posiadającej dowód osobisty, bez sprawdzania BIK-u. Jednak pożyczkę taką otrzymujemy także w niewielkiej kwocie – około kilkuset złotych, na krótki okres – zwykle od 30 do 60 dni.

Parabanki zarabiają najwięcej na spóźnialskich klientach, ponieważ naliczają sobie bardzo wysokie opłaty za każdy dzień zwłoki w spłacie, a do tego pobierają wysoką prowizję za samo udzielenie pożyczki. Kredyty na dowód w bankach są trudno dostępne, najczęściej będąc oferowane stałym klientom, posiadającym w danej instytucji konto osobiste z regularnymi wpływami pieniężnymi na konto.

3. Dodatkowe warunki lub oświadczenie

Kredyty na dowód osobisty często są udzielane jednak pod pewnym warunkami. Bank często oprócz dowodu wymaga, by klient podpisał oświadczenie, w którym deklaruje, jaki osiąga dochody. Dodatkowym wymaganym warunkiem przy kredycie na dowód może być żądanie dostarczenia do banku wyciągów z konta osobistego za okres ostatnich trzech lub sześciu miesięcy